Китай намагається залякати нідерландських журналістів
Дослідження
31.10.2024 12:27
Укрінформ
Китай намагається залякати нідерландські ЗМІ та кореспондентів, які працюють в Китаї.
Як повідомляє Укрінформ із посиланням на NOS, про це свідчать дослідження Лейденського університету.
“Китай намагається змусити мовчати нідерландських кореспондентів у Китаї та осіб, які критикують країну в Нідерландах. Про це свідчать дослідження Лейденського університету”, — йдеться у повідомленні.
Зазначається, що Китай використовує “низку тактик, спрямованих на медіапростір, у тому числі в Нідерландах”, з метою зробити “критичні голоси менш активними, заглушити чи зупинити”.
Прикладами такої тактики, на думку дослідників, є “співпраця та партнерство”, “пропаганда та дезінформаційні кампанії”, “стримування та виснаження критичних голосів”, а також “закриття та відмова у доступі”.
У Китаї умови роботи нідерландських кореспондентів є тяжкими, зазначають дослідники. Це ускладнює збір інформації та висвітлення новин.
Дослідження було проведено на запит Палати представників, що хотіла отримати більш повну картину впливу. Приводом для цього стала стаття журналістки газети Volkskrant. У ній вона розповіла, як їй погрожували незнайомці. Також через Telegram від неї вимагали видалити критичну статтю про Китай.
Кореспондентові NOS також фізично перешкоджали в Китаї, коли він хотів зняти демонстрацію.
На думку дослідників, підхід Китаю тонший, ніж, наприклад, фізичні атаки Росії. На їхню думку, Нідерланди недостатньо підготовлені до цього.
“У Нідерландах ми не звикли до психологічної війни з непрямими атаками, такими як наклепницькі кампанії, розголошення приватних даних та публічні нападки на журналістів з боку політиків чи дипломатів”, — йдеться у повідомленні.
Тож саме тому дослідники з Лейденського університету рекомендують розробити протоколи для кореспондентів у авторитарних країнах, а також поділитись ними з редакціями, до яких вони належать. Ці редакції також повинні уважно ставитись до здоров'я кореспондентів “через постійний стрес від китайської системи стеження”.
Також редакторам ЗМІ важливо накопичувати “більше структурних знань про Китай” та “вести структурну дискусію про транснаціональні репресії, залякування та психологічну війну з боку державних суб'єктів, включаючи Китай”.
На думку дослідників, нідерландський уряд також може дещо зробити. Наприклад, уряд має регулярно та чітко заявляти, що Нідерланди засуджують торгівлю впливом. Нідерланди також повинні “активно сприяти боротьбі з кампаніями з дезінформації, які проводяться авторитарними режимами, спрямованими на поляризацію та експлуатацію вразливостей у нашій політичній системі та нашому суспільстві”.
Читайте також: Китай заявив про виявлені шпигунські пристрої у прилеглих морських акваторіях
Як повідомляв Укрінформ, національний координатор із питань боротьби із тероризмом та безпеки Нідерландів (NCTV) Пітер-Яап Алберсберг у щорічному звіті про цифрову безпеку країни заявив, що Росія та Китай посилюють та розширюють кібератаки на Нідерланди, а також застосовують дедалі ширший арсенал кіберзброї.
За його словами, до кібератак причетні не лише спецслужби цих країн, а й хакерські колективи, компанії та університети також використовуються для крадіжки даних, шантажу та саботажу.
Також він додав, що китайська хакерська група раніше займалася переважно шпигунством, тепер готується до потенційних саботажів, що створює ризики для Нідерландів у майбутньому.