На фоні агресії Росії проти України ЄС має більше інвестувати в оборонні технології — Боррель

На фоні агресії Росії проти України ЄС має більше інвестувати в оборонні технології — Боррель

13.10.2024 17:17

Укрінформ

Російська імперіалістична війна проти України довела необхідність пріоритетного розвитку європейської оборонної промисловості й відповідних прикладних технологій.

Як повідомляє Укрінформ, про це у власному блозі на сайті Європейської служби зовнішніх дій написав високий представник ЄС Жозеп Боррель. Свої нотатки він зробив після участі в конференції із технологічного суверенітету у сфері оборони COTEC, що відбулася у вересні в іспанському місті Лас-Пальмас.

«Російська агресивна імперіалістична війна насправді розглядається як екзистенційна загроза для Європейського Союзу. На цьому фоні визначення спільних запозичень для фінансування головних військових зусиль з підтримки України, з метою примусити Путіна сісти за стіл переговорів, мають здійснюватися швидко та відповідно до угод ЄС. Вони мають водночас посилити конкурентоспроможність Європи у критично важливих секторах оборонної промисловості та не допустити нашого незворотного відставання у цій сфері від Росії та від інших», — зауважив високий представник ЄС.

За його словами, ЄС та його країни-члени витрачають щороку 14,4 мільярда євро на дослідження та розвиток у військовій сфері. Водночас, наприклад, США витрачають на такі програми майже у десять разів більше — 130 мільярдів євро. Разом з тим, європейські інвестиції є фрагментованими та розподіленими між країнами-членами. Така фрагментація відображає загальну ситуацію у європейській обороні, адже лише 18 відсотків оборонного обладнання в Європі замовляється спільно, у співробітництві, решта – на національній основі, в кожній з країн-членів. Наслідком є те, що європейська оборонна промисловість є надто малою за обсягами, надто фрагментованою та стикається із нестачею інновацій.

Щоб вирішити цю проблему, ЄС почав поєднувати зусилля з оборонного виробництва. Європейський фонд оборони, створений в рамках багаторічного бюджету ЄС, передбачає виділення 8 мільярдів євро у сферу оборонних досліджень на період 7 років. В межах Європейського оборонного агентства був створений Хаб з оборонних інновацій ЄС (HEDI) із залученням малих й середніх підприємств та приватного бізнесу. Паралельно Єврокомісія започаткувала так звану Схему з підтримки оборонних інновацій в ЄС, завдяки якій лише цього року близько 400 європейських компаній отримали фінансування на 225 мільйонів євро.

При цьому високий представник ЄС окремо наголосив на важливості посилення взаємодії оборонного виробництва з приватним сектором. Багато з сучасних технологій надійшли на споживчий ринок з оборонного сектору, але сьогодні спостерігається зворотний процес – дедалі більше цивільних комерційних технологій використовуються у військовій сфері.

«Російська агресивна війна проти України надала чітку ілюстрацію для цієї тенденції. Вона розпочалася із масштабної кібернетичної атаки, і саме компанія Microsoft, комерційна структура із необхідними спроможностями, здійснила кроки для захисту цифрової інфраструктури України. В той час, коли Росія спрямовувала свої атаки проти української інфраструктури Інтернет, ще один комерційний оператор, — компанія Starlink, забезпечила зв'язок для Сил оборони України», — нагадав Боррель.

«У світі поновлення конфліктів та геополітичного суперництва, оборона потребує лідерства у баченні, включно з розвинутими технологіями. Європейська оборонна промисловість має величезний потенціал. Наше завдання – розкрити його», — додав високий представник ЄС.

Читайте також: Гібридні дії Росії не завадять підтримці України з боку ЄС — Боррель

Як повідомлялося, у травні поточного року в Брюсселі відбувся Форум оборонної промисловості ЄС-Україна за участі понад 350 учасників, під час якого високий представник ЄС Жозеп Боррель оголосив про намір ЄС до кінця року відкрити в Києві Офіс ЄС із інновацій.

Під час візиту до Києва 20 вересня, президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн разом із міністром оборони України Рустемом Умєровим відкрили Офіс оборонних інновацій ЄС , що є ознакою нового етапу у відносинах між ЄС і Україною з розвитку оборонних технологій. На переконання української сторони, спільні розробки у сфері IT та у виробництві зброї стануть важливим фактором майбутньої перемоги над російським агресором.

 
Сообщают Скандалы