Випадок Михайла Вершиніна — правосєка, який у 2016 році очолив "патрульку" у Маріуполі, — унікальний хоча б тим, що після його відсторонення від посади українська громадськість вперше відкрито заступилася за поліцейського.
Причиною тимчасового відсторонення та початку розслідування щодо керівника маріупольських копів Михайла Вершиніна стало розслідування дій його підлеглих. Кількох співробітників підрозділу тактико-оперативного реагування (ТОР), у тому числі і лідера злочинного угруповання поліцейського Андрія Висоцького, нині підозрюють у «кришуванні» наркоторгівлі, вимаганні коштів та перевищенні влади. Крім того, у кабінетах поліцейських було знайдено зброю та гранати.
Злочинне угруповання було затримано 9 липня безпосередньо під час вчинення злочину, як відзвітували у Державному бюро розслідувань. Загалом у справі наразі нараховується щонайменше 5 епізодів. Це, зокрема, збут амфетаміну, вилученого під час роботи, вимагання хабарів до 100 тис. грн із застосуванням тортур. На сьогоднішній день поліцейським були обрані запобіжні заходи у вигляді тримання під вартою із можливістю внесення застави.
Наразі розслідування щодо співробітників ТОР триває. А мешканці Маріуполя тим часом продовжують флешмоб на підтримку керівника патрульної поліції — за тегом #НашВершинін у соцмережах можна знайти вже чимало публікацій із несподівано добрими, як для українських реалій, словами на адресу правоохоронця. Громада просить поновити уродженця Донецька, ветерана, що воював у лавах «Правого сектору», на посаді начальника. З проханням, аналогічним до озвучених у соцмережах, маріупольці звернулися і у відкритому листі до начальника департаменту патрульної поліції України Євгена Жукова.
«…Саме завдяки старанням пана Вершиніна місто Маріуполь займає перше місце в Україні за рівнем довіри громади працівникам поліції, а рівень злочинності останні роки був найнижчим у країні. Ми глибоко занепокоєні, що разом з ним втратимо довіру і безпеку, яку ми відчували у власному місті останні три роки. Нас непокоять зміни, які вже вплинули на безпеку та атмосферу в Маріуполі та можуть погіршити ситуацію в місті. Тож просимо Вас лишити Михайла Вершиніна на цій важливій для Маріуполя посаді», — йдеться у листі, який наразі підписало близько тисячі мешканців міста.
Сам Михайло Вершинін упевнений, що його відсторонення є стандартною та законною практикою. Але деякі побоювання він все одно має. Цензор.НЕТ поговорив із маріупольським поліцейським про можливий реванш «мусорської системи», кадрові проблеми МВС, лідера поліцейського злочинного угруповання та відповідальність за вчинки.
«З МВС, ЯК І З АРМІЇ, БАГАТО ТОЛКОВИХ ЛЮДЕЙ ІДЕ»
-У одному з інтерв’ю ви цитували свого побратима, кіборга Євгена Жукова: «З окопів країну не зміниш». У який момент на фронті ви зрозуміли, що могли б зробити для країни більше саме на мирній землі? Можливо, каталізатором стала якась подія?
-Я можу бути корисним абсолютно у будь-якому місці. І на передовій, і поруч із передовою, і у тилу. Питання у кращій ефективності. Поки що вона була у патрульній поліції.
На війні я чітко усвідомив, що все те, що відбувається навколо, — провина суспільства, яке це дозволяє. Усвідомив, що змінювати потрібно насамперед людей, виховання, правила та підходи.
-Що виявилося найскладнішим під час служби у поліції, з чим найважче було змиритися?
-Найскладніше — це ламати мусорську систему. Яка зараз прямо дуже сильно хоче взяти реванш.
-Чи є у МВС у регіонах реальна можливість проводити кадровий відбір? Підозрюю, що доводиться вдовольнятися тим, що є. Як, на жаль, і в армії.
-З МВС, як і з армії, дуже багато толкових людей іде, тому що вони розуміють: працювати їм не дадуть.
Моя надія зараз — це лише патрульна поліція. Якщо кадри національна поліція буде черпати з патрульної, є серйозні шанси на зміни в усій структурі. Колись так і планувалося. Але ніт…
-Ваше бачення рішення кадрової проблеми?
-Кадри будуть, коли будуть нормальні закони, які захищають поліцейського. І коли буде нормальне матеріальне забезпечення. Поки що поліцейський — це найменш захищена частина суспільства. Я кажу про підрозділ, ситуацію у якому знаю — це, звичайно ж, патрульна поліція.
«У БУДЬ-ЯКІЙ КОМАНДІ Є АБО МОЖУТЬ БУТИ ПОКИДЬКИ»
—Чи стикалися ви раніше із відверто незаконними діями власних підлеглих? Якщо так, то якими були наслідки?
-Відверто незаконні дії розслідує ДБР. Порушення дисципліни призводить до дисциплінарних стягнень.
-Як ви охарактеризували б Андрія Висоцького (лідера ОЗУ, — Ред.)? Чи помічали за ним щось раніше — можливо, це були якісь відносно дрібні порушення?..
-Ми бачилися декілька разів мимохідь у коридорах і колись на шикуванні. Я знаю, що він спортсмен, що він подавав серйозні надії.
Також знаю, що він з першого разу до патрульної поліції не потрапив. Був такий момент.
-Ви дуже спокійно відреагували на своє відсторонення: «абсолютно законна дія». Водночас чи впевнені ви на сьогоднішній день у тому, що розслідування буде проведено «абсолютно законно», що вас таким чином не підставлять? Громадськість називає вас «незручним» поліцейським, «чужим у системі», яка, на жаль, так і не змінилася. Ви не пов’язуєте своє відсторонення у тому числі і з цим?
-Людина має нести відповідальність за свої вчинки. Це стосується всіх. У мене маса кадрових помилок, за результатами перевірки у тому числі. На жаль, у будь-якій команді є або можуть бути покидьки, і вони періодично проявляються.
У мене дійсно не склалося «теплих» взаємовідносин із деякими силовими структурами. Але це жодним чином не виправдовує того, що інкримінують спецпідрозділу ТОР.
Тим не менш, думаю, що ситуацію будуть розкручувати, щоб «приземлити» самостійність та незговірливість. А там побачимо…
-Які слідчі дії вже було проведено щодо вас — якщо про це, звичайно, можна говорити?
-Тут без коментарів.
Варто також зауважити, що після відсторонення Михайла Вершиніна ситуація у Маріуполі з незрозумілих причин загострилася — були випадки підпалу автівок, мінування тощо. Мешканці міста пов’язують це із спробою «дискредитації патрульної поліції із ризиком подальшої дестабілізації ситуації у прифронтовому місті».
Валерія Бурлакова, Цензор. НЕТ
Источник: https://censor.net.ua/r3212313 РЕЗОНАНСНЫЕ НОВОСТИ