Гроші, борди, кандидати: як готуються до місцевих виборів-2020 українські партії

Новини з виборчих штабів: "Слуга народу", "ОПЗЖ", "Європейська Солідарність", "Батьківщина", "Голос", "За майбутнє", "Пропозиція".

До місцевих виборів в Україні залишилося два з половиною місяці. Середина серпня для партій-учасниць – проміжний етап: хтось уже визначився з кандидатами, грошима і виборчою тактикою; інші досі дискутують. Тим часом Комітет виборців України робить заяву про те, що українська влада не готова до проведення виборів в умовах коронавірусу…

Цей матеріал не претендує на комплексний аналіз виборчого простору, адже за пару тижнів ситуація буде зовсім іншою. «Цензор.НЕТ» просто зібрав актуальну поточну інформацію про ключових гравців цьогорічних місцевих виборів, задіявши свої контакти у центральних штабах партій (і не тільки). При цьому ми поки не чіпали своєю увагою низку місцевих проєктів (які, вочевидь, зіграють на цих виборах вагому роль).

«Слуга народу»: розрахунок на міські та обласні ради, великі проблеми з партактивом

Керівником загальноукраїнської виборчої кампанії партії влади передбачувано став її голова Олександр Корнієнко; до роботи у штабі залучені ті, хто працює з партією на постійній основі. Загалом центральний штаб «СН» працює у столичному конгресно-виставковому центрі «Парковий», але є офіс і на вулиці Новоселицькій.

Роботу великого діджитал-відділу координує нардеп-«слуга» Михайло Крячко. За словами джерел «Цензора» у штабі «СН», відділ запустив систему дешбордів, на які в режимі реального часу надходить різноманітна інформація зі штабів. Окрім цього проводяться навчання для працівників громадських приймалень та місцевих штабів – штудіювалися медійний, діджитальний, юридичний, бухгалтерський напрямки.

Співрозмовники «Цензора» з центрального штабу «СН» кажуть про цьогорічну кампанію як дуже децентралізовану. За їхніми словами, завдання Центру – в першу чергу, надавати таку собі центральну брендову парасольку. Зараз якраз запускається перша хвиля зовнішньої реклами: бігборди, ролики для Інтернету, телебачення.

До речі, про бігборди, а точніше – про базовий слоган серпня від «Слуг»: «Україна – це ти», з географічною «розшивкою» по регіонах. У соціальних мережах і політичних кулуарах лунає чимало критики щодо розпливчатості цього меседжу: мовляв, ні про що. Ще й звинувачують партію у плагіаті, адже, по-перше, саме такі слова лунають в одній з пісень Тіни Кароль, а по-друге, саме такий слоган використовувала в одній зі своїх кампаній Юлія Тимошенко.

Ці звинувачення джерела «Цензора» коментують так: «По-перше, Тіна Кароль претензій до партії не має і, не виключено, візьме участь в агітаційних заходах «СН» дещо пізніше. Що ж стосується збігу з Юлиним слоганом, то, по-перше, наш іде у регіональній прив’язці: «Вінниця – це ти», «Тернопіль – це ти» і т.і. А по-друге, на вересень, коли будуть вже презентувати кандидатів, у нас з’явиться інша серія бордів. А ця, перша, хвиля має привернути увагу людей до самих виборів і до того, про що вони. Бо вперше люди обиратимуть владу з повноваженнями. Бо у нас 1460 територіальних громад, всі вони матимуть повноваження. І це — можливість відчути себе частиною громади. А якщо стосовно «Слуги народу», то наша унікальна, як кажуть маркетологи, торгова пропозиція полягає у створенні єдності цієї влади на всіх рівнях. Бо є більшість у парламенті; є уряд, який ця більшість сформувала; є вертикаль обласних і державних адміністрацій, які стануть префектурами; є, зрозуміло, президент — і тепер буде влада на місцях. Тобто люди матимуть можливість реально впливати на речі».

Хто і за які списки відповідає у партійний структурі? Про це «Цензору» розповіла заступник голови партії нардеп Євгенія Кравчук:

— Наприклад, депутати-мажоритарники повністю відповідають за підбір кандидатів на своїх округах, на ОТГ, які базуються на їхніх, депутатів, територіях. Саме вони будуть пропонувати людей у списки на вибори в обласну раду. Якщо ж це міський округ обласного центру, то крім депутата-мажоритарника підключається і міський штаб. Що ж стосується Центрального штабу, то він точно перевірятиме на доброчесність списки до обласних рад, а також, можливо, списки до рад міст, які є обласними центрами. А от якщо спускатися нижче – то тут питання, наскільки вистачить спроможності відділу безпеки і моніторингу партії…

Підбір кадрів у регіонах залишається чи не найголовнішою проблемою «Слуги народу». У переважній більшості регіонів партійний актив досі або практично відсутній, або у містах і селах про нього мало що відомо. Характерний приклад – Сумщина, де обласну організацію «СН» презентували у липні (більше ніж через рік після перемоги Володимира Зеленського на президентських виборах!), а про міську організацію Сум ще й досі ніхто не знає…

На ці критичні зауваження «Цензора» Євгенія Кравчук зауважує таке:

— Якщо чесно, я вважаю, що займатися цим можна було одразу. Але тут є свої проблемні питання. Деякі люди, які раніше претендували на ту чи іншу посаду, вже встигли відсіятися. Відбувся природний відбір. І от реальний партійний актив (у консервативному значенні цього терміну) буде, очевидно, формуватися в процесі і після виборів. І це вже буде на основі ОТГ. Взагалі, наша мета у майбутньому – сформувати партійні організації у кожній ОТГ. Взагалі, у нас буде важливий не стільки рівень району, скільки рівень об’єднаних територіальних громад.

Який вигляд для «СН» має електоральна картина на заході України? Чи всі тамтешні регіони варто вважати вотчиною «ЄС», праворадикальних партій і місцевих проєктів?

У партії вважають, що точно не такою є ситуація є у Чернівцях і Ужгороді, де чинні мери не мають сильних позицій. Але однозначно буде дуже складно протидіяти чинним мерам Львова, Хмельницького, Тернополя і Франківська. Хоча стосовно Тернополя — на автора, коміка і ведучого Віктора Гевка у партії розраховують як мінімум на перспективу.

— Він є рідним братом депутата Володимира Гевка, голови обласної організації партії. – розповідає джерело «Цензора». — У Віктора велика пізнаваність в місті, плюс позитивний імідж; за освітою він менеджер і тривалий час працював у Тернополі управляючим великих компаній. Тобто в місті його знають не тільки як актора. Є розуміння, що він може зробити цю кампанію цікавою і збільшити шанси по фракції у міській та обласних радах.

А що по інших містах? Цікаво, що у 5-6 обласних центрах у мери від «Слуги народу» будуть висуватися голови ОДА. Загалом же мінімальними є шанси на перемогу кандидатів від «СН» на виборах мера у Києві, Харкові та Одесі: позиції Віталія Кличка, Геннадія Кернеса і Геннадія Труханова там здаються непохитними. Драматичною є ситуація у Дніпрі, де фаворита рейтингів Бориса Філатова «обложили» правоохоронні органи (див. нижче розділ про партію «Пропозиція»). Від «Слуг» там на вибори піде не одіозний нардеп Максим Бужанський, як про це казали навесні, а головний лікар обласної лікарні Сергій Риженко.

А от поруч, у рідному місті президента, «Слуги» розраховують на перемогу у двобої з чинним мером Юрієм Вілкулом. І що цікаво – зовсім необов’язково кандидатом від партії стане Юрій «Юзік» Корявченков. За нашими даними, є й інші кандидатури, питання вирішується.

Чи має намір президент Зеленський поїхати у тур країною, щоб підтримати кандидатів від своє партії? Можливо, відповідають у партії, така опція буде поєднана з робочими поїздками голови держави по регіонах. При цьому присутнім на виборчих акціях Зеленський буде лише після закінчення робочого дня.

Утім, нюанси графіка президента у передвиборчий період ще проробляються.

«ОПЗЖ»: зростання рейтингу і майбутній союз із партією Шарія

Проросійська партія «Опозиційна платформа за життя», як показують останні соціологічні дослідження, може стати головним конкурентом «Слузі народу». Серпневе опитування групи «Рейтинг» вказує на те, що підтримка «ОПЗЖ» всього на 8% нижча, ніж у правлячої партії і становить 17,6%.

У політсилі «Слугу народу» називають своїм «великим» конкурентом. «Звичайно, по наших регіонах, це партія «Слуга народу» (є головним конкурентом. — Ред.)», — зауважує у розмові з Цензор.НЕТ нардеп політсили Микола Скорик.

Партія розраховує отримати переможні результати у південних та східних регіонах країни, хоч також сподівається на своє представництво у центрі та на заході країни.

«Ми розраховуємо на проходження нашої партії до більшості місцевих рад… Наші кандидати будуть брати участь у виборах на посади мерів у більшості обласних та районних центрів», — розповідає нардеп «ОПЗЖ» Наталія Королевська. За словами політика, зараз на рівні територіальних та регіональних партійних організацій відбувається обговорення кандидатів для участі у виборах на всіх рівнях місцевого самоврядування у всіх регіонах країни.

Однак наразі відомо небагато імен кандидатів у мери міст, яких пропонує «ОПЗЖ». У липні офіційно повідомили лише про балотування на посаду міського голови Харкова нардепа Олександра Фельдмана. Також у ЗМІ називають ще імена ймовірних кандидатів від партії на міського голову столиці. Зокрема, за даними джерела «Бабеля» у керівництві партії, ОПЗЖ планує запропонувати двох кандидатів у мери столиці: колишнього главу Київської міської державної адміністрації часів Віктора Януковича Олександра Попова та колишнього мера Києва Олександра Омельченка.

Традиційно головним медійним обличчям партії стане Юрій Бойко, пише видання. А очолить передвиборчий штаб — чинний нардеп партії, колишній глава Адміністрації президента Віктора Януковича Сергій Льовочкін.

«Ми будемо протиставляти Бойка Зеленському. Він (Бойко. — Ред.) — для виборців, які не сприймають бізнесмена і людину з шоу-бізнесу, яким є Зеленський. Бойко — регіональний патріот, який знає, як (керувати країною)», — розповів «Бабелю» співрозмовник в «ОПЗЖ».

Кому точно не протиставлятиме себе ОПЗЖ — так це іншій проросійській політсилі — «партії Шарія», яку очолює блогер Анатолій Шарій. Після місцевих виборів ОПЗЖ і «партія Шарія», ймовірно, об’єднаються в коаліцію в органах місцевого самоврядування. Такий розвиток подій не виключає нардеп Микола Скорик.

«У більшість можемо входити, тому що ідеологічно у нас є багато спільних моментів. Але говорити про це можна буде тільки після оголошення результатів», — сказав Скорик.

Лозунги «ОПЗЖ» на місцевих виборах збережуть у собі меседжі, які були під час президентських та парламентських виборів.

«Вони (гасла. — Ред.) всі чітко будуть корелювати із нашими гаслами, що були у президентській і парламентській кампанії, і з усіма діями, що ми робимо останній рік в українському парламенті і наші однопартійці на місцях», — підсумував Скорик.

«Європейська солідарність»: планують бути у всіх облрадах і крупних міськрадах – але не рвуться у мери (за цієї влади)

Стосовно структури і кадрового складу центрального штабу у «ЄС» намагаються не конкретизувати; кажуть тільки, що штаб об’ємний, бо його задачі пов’язані не лише з тактикою місцевих виборів, а й зі стратегією об’єднавчих процесів. «Йдеться швидше про ідеологічні партії проукраїнського спрямування – каже одне з джерел «Цензора» у штабі. — Які саме, «палити» зарано, але це не «порохоботські структури», як нам намагаються закидати наші опоненти. Ні, це амбітні політичні сили, які вирішили, що найближчим часом їм з нами варто йти спільним шляхом».

У партії 2 місяці працювали над передвиборчими слоганами – і дійшли висновку, що людям треба пропонувати, з одного боку, конкретику, а з іншого – напрямок стратегічного руху. «Після початку кампанії Ірини Верещук всім, здається, стало зрозуміло, що креативний стьоб з елементами сексизму – вже не спрацьовує, — рефлексує один із співрозмовників «Цензора» — Цей стиль був ефективний рік тому, коли всі втомилися від пафосу і кинулися в кіношний креатив. Бо це якщо ти є політиком зі стажем, і твоя партія має певну історію, — тоді ти мусиш говорити про ті речі, в яких тобі вірять. Якщо ж ти новачок а-ля Пальчевський, ти можеш говорити просто голосом фокус-груп. Послухаєш, чого хочуть люди, — і зробиш ролик про те, що ми бідні тому, що нам не щастить із владою, бо вона нас обманює…І все у тебе вийде, бо ти ж не був у владі, які до тебе питання? Такою тактикою минулого року скористався Зеленський. Але, прийшовши до влади, ти вже не можеш іти шляхом цієї історії. І от «Україна – це ти» (обраний «Слугою народу» лозунг цієї кампанії, – ред.) – це абсолютно розмите гасло «ні про що…».

Свою програму передвиборчих слоганів у «ЄС» почнуть ближче до Дня незалежності — та й взагалі, на відміну від багатьох конкурентів, не мають наміру стартувати з наочною агітацією зарано. «Ми будемо пропонувати більш конкретні гасла: вибори все ж місцеві, люди хочуть конкретики, — каже джерело «Цензора». – І це точно буде пов’язано з нашою ідеологією. До Дня незалежності нашим гаслом буде «З незалежністю не жартують». Чому? Тому що незалежність – дійсно величезний здобуток, за який ми всі заплатили дуже високу ціну. Причому в останні роки. І ми зараз хочемо привернути увагу до того, що це може бути знівельовано. І що державний суверенітет – це та священна річ, яку треба берегти».

 Фото: «Українська правда»

Як відомо, виборчий штаб «ЄС» очолив Олександр Турчинов. «Окрім, власне керівництва кампанією, це ще й знак про можливість об’єднання для інших політичних сил», — каже нардеп Вікторія Сюмар, одна з ключових для «ЄС» людей у цій кампанії. – Турчинов – хороший менеджер і модератор для складних об’єднавчих процесів, як це було на Майдані. От і зараз – у різних людей дуже багато амбіцій, але ідеологія одна, і хтось, у кого немає амбіцій бути першим, має їх об’єднати. І оце – його роль».

На закиди представників «Слуги народу», що, мовляв, за винятком столиці, «ЄС» — партія заходу України, Сюмар реагує зі здивованою посмішкою. «За всіма підрахунками, ми проходимо у всі облради і міськради обласних центрів по всій Україні. Якщо забути про регіональні партії, ми – одна з двох партій, які мають обґрунтовану амбіцію називати себе загальноукраїнськими. Яку іншу партію маю на увазі? Якраз «Слугу народа» — поки що. Та й то – я б рекомендувала їм дуже серйозно працювати на заході України. А ми сьогодні проходимо і в Харкові, і в Дніпрі, і, гадаю, в Краматорську. Там сьогодні багато патріотів, це треба розуміти. А, наприклад, в ОПЗЖ точно немає шансів пройти у Львові…».

Обрисувавши гарні перспективи «ЄС» у радах, Вікторія зі скепсисом говорить про вибори міських голів. За її словами, боротися за крісла мерів партія спроможна – але який у цьому сенс?

— Взагалі, я думаю, що в опозиції завдання стати мером – не варто навіть перед собою і ставити. В сучасних умовах мер точно буде величезним заручником влади.

— Вважаєте, йому не дадуть працювати? – цікавиться «Цензор».

— Абсолютно. Ми це усвідомлюємо і про це говоримо. Бо коли я розумію, що в мене є людина, яка може перемогти, я розумію і те, що ця людина буде залежна:

а) від ради, яка може виголосити недовіру в будь-який момент (адже там точно будуть «зелені», «За майбутнє», яке є сателітом «зелених»; «Батьківщина», яка з ними потужно співпрацює; очевидно, ОПЗЖ – одним словом, це точно буде одна коаліція);

б) ніхто не скасовував силові структури і центральну владу. І наших мерів будуть трусити так, як трусять Корбана з Філатовим (а перед тим – Бондаренко в Черкасах).

І коли ти сидиш на такому шпагаті, то питання: чим ти можеш ще займатися, окрім того, щоб відбиватися? Розумієте, я прагматик, і я бачу цю ситуацію. Безпосередньо на самому нижчому рівні. Навіть на рівні ОТГ ця проблема буде існувати. Рада на другий день може висловити недовіру – і мер перестає бути не мером, ним стає секретар ради!

І «Слуги» це знають. І саме тому вони теж не роблять ставку на мерів! Вони готові дати регіональним проєктам мерські посади. Бо їхнє завдання – сформувати коаліцію і підвісити цього мера конкретно на розтяжку. І тут вони будуть кооперуватися з тими політичними силами, які я назвала…

До речі, ще й тому ми заводимо ідеологічні фракції у всі ради – щоб контролювати мерів і тих, хто намагається ними маніпулювати.

— Тобто до можливості виграти мерські вибори у великих містах ви ставитеся холодно? Бо тоді зрозуміло, чому з найвищим рейтингом по Києву ви висуваєте кандидатом Олексія Гончаренка з рейтингом у 5%…

— Тривалий час головою партії Блок Петра Порошенка був Віталій Володимирович Кличко. Він сприймається киянами як член нашої партії. І це не є проблема «Європейської солідарності». Це є політична реальність, у якій Кличко, умовно, нічим не відрізняється. Але Кличка сьогодні взяли «на підвіску» «зелені». Кличко сьогодні мусить погоджувати кожен свій крок з Єрмаком. Ми знаємо, як відбуваються ці тиски на мерів…

«Батьківщина»: близько 40 тисяч кандидатів і ніякого союзу з Ляшком

На фоні інших політичних сил, які братимуть участь у цій кампанії, «Батьківщина» — справжній ветеран виборчого процесу, з досвідченими кадрами та налагодженими комунікаціями на місцях.

Центральний штаб партії традиційно базується на вулиці Турівській, очолює його Юлія Тимошенко. Її команда займається поточними виборчими кампаніями усі ці роки, тож збирати якийсь окремий штаб під місцеві вибори необхідності немає. Інша річ – місцеві штаби, робота там іде повним ходом.

«Ми вирішили робити парасолькову кампанію, — розповідає багаторічна піарниця Юлії Тимошенко і «Батьківщини» Катерина Лебедєва. – З центру для всієї України буде єдиний слоган, під який місцеві кандидати підлаштовуватимуть свої фотозображення і місцеві слогани. Вже цього тижня з’являтимуться борди – і почнемо зі слогана «Єдина надійна команда «Батьківщини». Ми розписали певний розвиток цього слогану до кінця кампанії. Як завжди це – плід колективної творчості; взагалі ми науково підходимо до розробки слоганів. Провели велику серію фокус-груп у різних цільових аудиторіях: по нашому ядру, потенційних прихильниках і по наших противниках. Для себе ми визначили, що в строкатій політичній картині, яка зараз складається переважно з команд-одноденок, мусимо підкреслити, що «Батьківщина» — справді надійна команда. Тому що існуємо досить давно і не відрізнялися якимось кардинальним перевзуванням у повітрі».

Партія планує висувати кандидатів скрізь; йдеться про близько 40 тисяч висуванців різного рівня. В «Батьківщині» з гордістю зауважують, що вони – єдина політична сила, яка може забезпечити такий кадровий ресурс.

Чи стало проблемою призначення Олександра Турчинова, колись багаторічного соратника Юлії Тимошенко, керівником виборчого штабу «Європейської солідарності»? Ні, запевняють у партії, значних кадрових втрат «Батьківщина» не зазнала. «А якщо подекуди такі міграції і трапляються, — що ж, це життя, і це політика», — каже один із співрозмовників «Цензора».

Судячи зі всього, не знайде продовження історія з підтримкою Юлією Тимошенко Олега Ляшка. Хоча спільна липнева поїздка ЮВТ і Олега Валерійовича зі свитою на Чернігівщину і породила багато розмов про повномасштабну, аж до об’єднання, співпрацю двох партій. От як живописав цей тур канал Ріната Ахмєтова, з фінансовою підтримкою якого багато хто пов’язує створення дуету Тимошенко-Ляшко.

Втім, не секрет, що чернігівський вояж і подальші чутки викликали масу негативних емоцій серед активістів «Батьківщини» на місцях.

«Як нам на все це реагувати, коли він як тільки Юлю не обзивав? – обурюється у розмові з нами функціонер «Батьківщини» однієї з областей. — Кремлівською зозулею, брехухою, бенедиктинською монахинею, пропонував позбавити її українського громадянства. І тепер вона його підтримує і, кажуть, хотіла навіть ввести до політради?!»

«То була разова акція, — заспокоює стурбованих активістів партії джерело «Цензора» у центральному штабі «Батьківщини». – Ми після тієї поїздки поміряли – і зрозуміли, що рейтинги не складаються так, щоб цей союз мав сенс.

Взагалі, навколо «Батьківщини» шириться  багато чуток. Відразу кілька з них наводить у розмові з нашим виданням технолог штабу одного з конкурентів:

— «Практически во всех областях «Батькивщина» продала свою франшизу. Скажем, в Черкассах – Антоше Яценко. Видимо, отдавались эти франшизы в чужие руки еще до договоренности с Ахметовым: денег у нее не было, и она их продавала. А сейчас надо уже планировать будущее и показывать, где возможно, результаты – в Киеве, еще где-то. Хотя глобально поднять Юлю уже нереально. В сумме с Ляшко она свою десяточку процентов возьмет – и все.

Цю цитату ми просимо прокоментувати Катерину Лебедєву. З Ляшком, здається, вже розібралися. А решта?

— Мені дуже подобаються такі ось «обізнані» люди, які в одному висловлюванні припускаютья відразу кількох великих фактологічних помилок, — іронічно посміхається піарниця. – Це свідчить про ступінь обізнаності. Звинувачення про те, що хтось когось десь купив, роблять завжди, тому що немає людей (і в регіонах також), які б усім подобалися. Як у відомому вислові про 100 доларів. Ми розуміємо: завжди знайдуться люди, які звинуватять того, кого ми взяли, в тому що з ним/нею щось не так. Ми ж розуміємо, що вибори – це і гроші в тому числі. Розуміємо і те, що це оновлення наших кадрів, приходять нові люди . Скажімо, у нас в Одесі не було своєї фракції – але зараз створилася група «Батьківщина». І взагалі, я можу сказати, що в світлі цих виборів «Батьківщина» стає серйозним центром тяжіння для багатьох людей.

Ну, так а що з грошима на вибори? В політтусовці подейкують, що фінансовий стан партії ще з часів агітаційної кампанії до президентських виборів 2019 році – скрутний. Звідси і наполегливі чутки про продаж партійної франшизи, торгівлю місцями у списках, партійними членами виборчих комісій, спостерігачами.

— Дивіться, я у партії працюю вже 12 років – парирує Лебедєва – і ми за цей час пережили вже кілька місцевих кампаній. Знаю я і те, як це робиться в інших партіях. Скрізь модель приблизно однакова: на місцевих виборах основний тягар фінансування лягає на місцеві організації. Центральний штаб на місцевих виборах у фінансовому плані практично ніколи не працює. Цей рік – не є винятком. Тому говорити про якусь особливу катастрофу цього року я не можу.

Висування кандидатів триває до 15 вересня, до дедлайну залишається понад місяць. Вже відомо, що кандидатом на пост міського голови Києва «Батьківщина» висуватиме нардепа зі своєї парламентської фракції Олексія Кучеренка.

Про решту імен по регіонах в центральному офісі партії поки воліють не говорити: мовляв, процес обговорення кандидатур ще триває, час ще є. Але підтверджують: базові регіони партії – центр і захід України; там і очікують кращих результатів. При тому, що на заході велику конкуренцію створять «ЄС» і праві-праворадикальні партії.

Відомо також, що під час виборчої кампанії Юлія Тимошенко планує тур областями. «Завжди ставимо задачі-максимум, тому хочемо охопити всі регіони», — повідомили «Цензору» в центральному офісі партії.

«За майбутнє»: Коломойський, великі гроші і амбітні плани на всі регіони

Про створення політичної сили стало відомо у травні 2020 року. Її презентували народні депутати із групи «За майбутнє», яка була утворена із мажоритарників на початку роботи дев’ятого скликання Верховної Ради.

Партію небезпідставно пов’язують із олігархом Ігорем Коломойським. Очолив політсилу давній товариш і бізнес-партнер Коломойського — нардеп Ігор Палиця. Також до партії увійшли інші нардепи з групи «За майбутнє».

Палиця заявляв, що політсила «об’єднала людей з історіями власного успіху в господарюванні й управлінні». «Ми рік чекали змін на краще – на поліпшення життя людей, на покращення бізнес-клімату, на наведення ладу в правоохоронній системі. Але минув рік, а змін на краще ми не побачили. Як депутати-мажоритарники ми несемо відповідальність перед своїми виборцями, знаємо їхні проблеми і захищаємо. Тому йтимемо на місцеві вибори й будемо працювати над змінами для всієї країни», — сказав він на першому з’їзді партії, 21 травня.

Політсила планує на місцевих виборах зайти у кожен регіон країни. А отримати сильні результати розраховують в областях, де виграли вибори мажоритарні депутати групи «За майбутнє».

«Найбільший кусок у них вийде взяти там, де сильні фігури групи «За майбутнє». Тобто західна Україна, там де основні депутати-мажоритарники пройшли (в парламент.- Ред.)», — розповідає Цензор.НЕТ народний депутат із групи «За майбутнє» Антон Поляков, який раніше був виключений із парламентської фракції «Слуга народу».

Вочевидь, насамперед він має на увазі Волинську область, де вже досить тривалий час потужні позиції у лідера партії Ігоря Палиці.

Але у політичних кулуарах високо оцінюють шанси «Майбаха» (неофіційна сленгова назва групи «За майбутнє» у Верховній Раді) на Київщині, де кампанію веде екс-нардеп від Партії регіонів Ярослав Москаленко. Про його менеджерські функції з повагою висловлюються у штабах конкурентів.

Взагалі ж, «завдання чітко у них стоїть — у всіх регіонах знайти точку опори і закласти фундамент на місцевих виборах, — каже нардеп Поляков. — Висуватись у будь-якому випадку будуть у кожній ОТГ, кожній райраді, кожній області. Який процент отримають — мені зараз складно говорити. Я можу сказати щодо мого рідного Чернігова — у них уже є три проценти».

Поляков наразі не є членом новоствореної партії, але таку пропозицію має. Більше того, «За майбутнє» пропонує Полякову висуватись від партії як кандидат на міського голову Чернігова. «Є пропозиція висунути мене у мери. Але, знову ж таки, я конкретику не обговорював», — пояснив нардеп.

Коментуючи чутки про те, що «За майбутнє» посіла перше місце за викупленими площами на ринку зовнішньої реклами, Поляков зауважив, що це «нормальний крок заявити про себе». Нардеп каже, що в групі «За майбутнє» є «дуже серйозні бізнесмени».

«З огляду на наші внутрішні розмови, я розумію, що те, чим я займався, як малий підприємець (у мене було два магазини в Чернігові) — це просто крапля в морі, порівняно із тими бізнесами, якими вони займались і коштами, якими вони володіли. Я так розумію, що вони самодостатні люди і можуть дозволити кожен у своєму регіоні влити свої кошти у цю діяльність», — додав Поляков.

Втім, не всі співрозмовники «Цензора» вірять у загальний успіх «За майбутнє». «Візьміть хоча б той же Луцьк. «Укроп», на основі якого зараз вилупився «Майбах», мав у місті авторитет – каже технолог однієї з партій-конкурентів. — А з «Майбахом» зараз є 2 варіанти. Вони або повісять на кожному стовпі бігборди Палиці з його кандидатами – або пролетять, як фанера. Бо в Луцьку в «Укропа» був позитивний імідж і реальний рейтинг; у них була більшість в обласній раді. Це була реальна сила. А «За майбутнє» — не має бренда і успіху «Укропу» 2015 року не повторить ніколи. І взагалі по Україні, мені здається, вони за 2 місяці тупо не встигнуть сформувати такий call to action, щоб  переконати виборця проголосувати за їхню партію. Дуже складно рівномірно забезпечити такий результат по всій країні, де по кожному регіону будуть свої проєкти і, умовно кажучи, Гереги вкладуться в сітку по Хмельницькій області. Так от — у випадку місцевих виборів я більше вірю в силу сітки».

Про склад партії та її кандидатів на місцях відомо небагато. Втім, у політсилі обіцяли озвучити список до 25 серпня. Наразі ж «За майбутнє» починає входити в активну передвиборчу кампанію. Презентацію партії на Київщині провело керівництво партії 7 серпня. На заході, за даними прес-служби політсили, Палиця заявив, що завданням партії є запуск економіки України і збереження освітньої та медичної галузей. Однак, який стосунок до цих процесів має місцева влада, Палиця, схоже, не пояснив.

Партія «Пропозиція»: Філатов і Корбан проти Коломойського, боротьба за електорат Зеленського

Політсилу «Пропозиція» неофіційно називають партією мерів. Її виникнення певною мірою стало квінтесенцією бунту міських голів під час карантину.

Партія вперше про себе заявила 19 червня. Під час презентації «Пропозиції» були присутні мери шістьох українських міст: Дніпра — Борис Філатов, Миколаєва — Олександр Сєнкевич, Чернівців — Олексій Каспрук, Житомира — Сергій Сухомлин, Кропивницького — Андрій Райкович, Каховки — Андрій Дяченко. Очільником політичної сили став директор Департаменту торгівлі та реклами Дніпровської міської ради Андрій Пильченко.

Свої наміри балотуватись від «Пропозиції» також демонстував мер Черкас Анатолій Бондаренко, який прославився медійною перепалкою із президентом Володимиром Зеленським у зв’язку із послабленням карантину в місті. Однак потім Бондаренка переманила політсила «За майбутнє».

«Представники (партії «За майбутнє. — Ред.). розмовляють з усіма нашими новими членами. Конкурують і пропонують їм вийти з нашої партії, не зв’язуватись із «Пропозицією», а йти до них», — розповів Цензор.НЕТ політтехнолог «Пропозиції» Сергій Гайдай.

Наразі ж до партії уже приєдналось понад 20 мерів українських міст. Разом з тим, результат, на який розраховує «Пропозиція», політтехнолог поки не готовий називати.

«Для партії це більше тест. Створили партію, давайте протестуємо, чи вона спроможна перемагати і самі подивимось, який результат ми отримаємо. Я думаю, що справжнє партійне будівництво почнеться після виборів. Тому що саме після виборів можна буде порахувати і подивитись, що у нас вийшло. І вже створювати партію, тому що наступні вибори, з великою ймовірністю, будуть у Раду», — переконаний Гайдай.

Політсила обрала своєю ідеологією «прогресивізм», який, за словами політтехнолога, передбачає «створення комфортного простору для життя будь-якої людини». Гайдай розповідає, що завданням «Пропозиції» на цих місцевих виборах буде утримати позиції мерів міст, які є фундаторами партії.

«Тобто вже чинні мери, які сказали, що будуть фундаторами цієї партії. Це Дніпро, Житомир, Чернівці, Миколаїв, Кропивницький, Павлоград, Умань, Каховка. І завдання просте — кожне це місто треба утримати за собою. Тобто мати фракцію в міській раді, і мати свого мера, який вже сьогодні є членом політради. Максимально зберегти максимальну кількість таких наших фундаторів при владі у місцевому самоврядуванні. От це і все наше завдання», — каже політтехнолог. За результатами виборів партія підраховуватиме відсоток, на який би могла розраховувати у разі участі у виборах Верховної Ради.

У «Пропозиції» вважають своїм головним конкурентом правлячу партію «Слуга народу».

Дослідження політсили, за словами Гайдая, показують, що найбільша частина електорату перетікає до партії від «Слуги народу». «Тому що вони, коли голосували свого часу за партію «Слуга народу» і за Зеленського, хотіли змін у суспільстві, покращення, справжніх реформ; їм дуже не подобалась та брехня, та імітація, яку творив Порошенко із своєю командою. І саме такі люди сьогодні на нас більше звертають увагу. Тому що у них простий підхід: «де результат?» У мерів можуть цей результат знайти», — пояснює Гайдай.

Він вважає, що партія Зеленського має низькі шанси на місцях. «Тому що там будуть голосувати не за партійний бренд, а за конкретних особистостей, і за, можливо, ті партійні бренди, особливо місцеві бренди, які з ними асоціюються. Це було б справедливо. Тут загальноукраїнські партії, починаючи із Зеленського, закінчуючи ОПЗЖ, мають менше шансів, ніж партії, які пов’язані з конкретними мерами, конкретними лідерами громад, яскравими особистостями, які дадуть своїм виборцям місцеву регіональну адженду, а не якусь іншу загальноукраїнську», — зауважує Гайдай.

Схоже, що можлива перемога мерів «Пропозиції» добряче дошкуляє команді президента Володимира Зеленського. Так, 6 серпня голова громадської ради Дніпра Геннадій Корбан заявив, що у його родичів, друзів і бізнес-партнерів відбуваються масштабні обшуки. За його словами, обшуки почалися після того, як партія «Пропозиція» не погодилась на пропозицію «Слуги народу» зняти кандидатуру чинного мера Дніпра Бориса Філатова на місцевих виборах.

Корбан Розповів Цензор.НЕТ, що йому погрожував глава виборчого штабу «Слуги народу» на Дніпропетровщині нардеп Юрій Кисіль. «Кисіль без довгих розмов сказав мені, що мер Дніпра Борис Філатов має знятися з виборів. Я запитав його, з якого дива це робити Філатову. Кисіль сказав просто — «інакше у вас будуть проблеми». Тобто, «слуга народу» прямо погрожував мені», — заявив Корбан.

 

Політтехнолог «Пропозиції» Гайдай каже, що у такий спосіб центральна влада використовує адмінресурс, щоб максимально перешкодити партії на місцевих виборах.

«Чому Корбан? Корбан є помічником Філатова, він очолює громадську раду Дніпра, і всі розуміють, що саме йому доручать вести виборчу кампанію, як найбільш досвідченій людині в цьому плані. І тому це така протидія. Але, мені здається, це велика помилка, яку робить кожна влада. Тому що чим більше вони воюють із новими політичними опонентами, конкурентами, тим більше вони додають їм ваги. І більше додають енергії, завдяки якій вони відчувають себе справжніми конкурентами, — каже Гайдай і додає. — І якщо ми подивимось, то центральна влада, команда Зеленського, таким чином виступає майже проти всіх мерів. Були проблеми і у Кличка по Києву, який теж не за Зеленського ніяким чином, він має свій локальний бренд «Удар». І були проблеми в інших містах, де є наші фундатори».

Партія «Голос»: втрата електорату і різкі заяви

За рік роботи «Голосу» у парламенті рейтинг партії впав вдвічі. Якщо під час парламентських виборів політсила набрала 5.8% голосів виборців, то зараз соціологи нараховують підтримку партії на рівні 2,6%.

Передвиборчий штаб партії базується у столичному бізнес-центрі на вулиці Грушевського, де, власне, розташований і сам офіс партії. Штаб очолила Світлана Бондаренко, яка, за словами очільниці партії Кіри Рудик, є операційником, який спеціалізується не на виборах, а на процесах.

Члени «Голосу» уже почали їздити по регіонах та спілкуватись із виборцями. За кожним регіоном закріплений окремий народний депутат. Ярослав Рущишин відповідає за Львів, Володимир Цабаль — за Тернопіль, Сергій Рахманін — за Закарпаття, Ярослав Железняк — за Київську область, Кіра Рудик — за Київ, Олександра Устінова за Вінницю, Соломія Бобровська – Рівне, Ярослав Юрчишин – Івано-Франківськ, Ольга Стефанишина – Черкаси. Передвиборча кампанія партії буде звучати під лозунгом «Твій голос здатен».

Перший заступник голови фракції Ярослав Железняк розповів Цензор.НЕТ, що на місцях їм складно знайти достойні команди, бо до них політсила дуже прискіплива. Головні вимоги — чесність, порядність, професійність та патріотизм.

«У нас така ситуація, з одного боку, що по деяких областях ми не можемо знайти достойні команди. Якщо вони з’являться, то будемо там кандидувати, якщо ні — будемо ухвалювати інші рішення», — каже Железняк. Він сподівається, що кандидати від «Голосу» на посаду міських голів матимуть шанси у всіх містах. Та імена поки не хоче називати. «На з’їзді 11 серпня будемо оголошувати», — пояснює нардеп.

«Соціологія показує, що кращі показники у нас — на Заході України. Але ми і на сході та в інших регіона висуватимемо кандидатів», — каже Железняк.

У «Голосі» зізнаються, що грошей у партії на передвиборчу кампанію небагато. «У нас є державне фінансування, є гроші з минулої виборчої кампанії, будемо якось у рамках цього бюджету намагатись робити далі», — розповідає Железняк.

Нардеп каже, що партія рятуватиме рейтинг завдяки зміні стратегії, зокрема, стаючи різкішими. Одним із таких прикладів зміни Железняк називає нещодавнє інтерв’ю голови партії Кіри Рудик «Українській правді», яка заявила, що для «Голосу» Порошенко є більшим політичним ворогом, ніж Зеленський. Тоді така позиція викликала хвилю гнівних дописів у соцмережах.

«Я думаю, що так повинні вчиняти політики. Говорити чесно, відверто, те, що вони думають, в тому числі стосовно своїх опонентів або колег. Я повністю згоден з позицією голови нашої партії. Вона все правильно сказала, назвала речі своїми іменами. Якщо комусь із «Європейської солідарності» не подобається, то, можливо, нехай запитають свого лідера, чому вони за відставку Авакова не підписували, за Дубневича не голосували, за деякі антиєвропейські законопроєкти останнім часом почали голосувати… Багато запитань можна ставити», — підсумовує Железняк.

Нардеп також зауважує, що «Голос» — це єдина партія, «яка за рік своєї роботи не змогла потрапити у жодний корупційний скандал».

Євген Кузьменко, Наталія Роп, «Цензор.НЕТ»

Источник: https://censor.net.ua/r3212856 РЕЗОНАНСНЫЕ НОВОСТИ